Dovolenka autom

01.08.2016 18:22

Dovolenka autom so sebou prináša veľa výhod – ušetríte peniaze, zastavíte kde chcete, vždy keď potrebujete, viac toho uvidíte. Navyše, kufor auta poskytuje viac miesta ako príručná batožina. Ak zvažujete túto možnosť, na dlhšiu cestu sa nezabudnite dôkladne pripraviť.
Úplným základom je skontrolovať technický stav auta, platnosť technickej aj emisnej kontroly, poistku, diaľničnú nálepku, pokiaľ je potrebná a povinnú výbavu. Pokuty za nedodržanie predpisov sú totiž v zahraničí často vyššie ako na Slovensku.


Ak sa chystáte navštíviť miesta, ktoré nepoznáte, neradi strácate čas blúdením či vypytovaním sa na správny smer a v orientácii na mape nevynikáte, nezabudnite si pribaliť GPS navigáciu. Kvalitná vás zaručene dovedie do cieľa. „Navigácie vás upozornia na dodržiavanie rýchlostných limitov a niektoré odhalia aj cestné radary,“ hovorí Iva Pavlousková z Datartu.
Počas dlhšej cesty môžete mať problém so stravovaním – hlavne, ak sa v bežnom živote veľkým oblúkom vyhýbate bufetom a rýchlemu občerstveniu. V tom prípade určite oceníte doma pripravenú zdravú stravu. Letné horúčavy však preprave jedla veľmi neprajú, preto si v aute vyčleňte kúsok miesta na autochladničku. Najmä, ak si balíte potraviny, ktoré podliehajú skaze teplom. Zaručene tak nestrávite začiatok dovolenky v hotelovej izbe so žalúdočnými problémami.
Pri výbere autochladničky zohľadnite nasledujúce parametre:

Objem – Pred kúpou si premyslite, koľko toho do chladničky budete vkladať. Najväčšie môžu mať objem až 50 litrov a zmestí sa do nich 10 PET fliaš s obsahom 1,5 – 2 l. Na druhej strane zvážte, či nebude takáto autochladnička zaberať príliš veľa miesta – hlavne, ak v aute počítate každý centimeter.

Napájanie – Napájanie 12 V je pre použitie v osobnom aute, 24 V v nákladnom aute, lodi či prívese a 220 V pre pripojenie do elektrickej zásuvky.

Spotreba – Do úvahy vezmite aj energetickú triedu. Rozdiel v nákupnej cene sa vám vďaka nižšej spotrebe elektriny môže časom vrátiť.

Chladenie – Kompresorové autochladničky majú vyššiu účinnosť, rýchlejšiu schopnosť chladenia na požadovanú teplotu, zároveň dokážu mraziť až do -20 °C. Termoelektrické chladničky zasa dokážu jedlo okrem chladenia aj zohrievať.

Pokiaľ cestou dostanete chuť na kvalitnú kávu, nemusíte hneď robiť 50 kilometrovú zachádzku k najbližšej kaviarni. Pomocou handpressa si ju pripravíte kdekoľvek. Svojho životobudiča sa tak nemusíte vzdať ani počas dlhšej jazdy autom.
Obsluha handpressa je veľmi jednoduchá, zvládne ju takmer každý. Kávovar zapojte do zapaľovača s príkonom 12 V. Naplňte zásobník studenou vodou. Do prístroja vložte kávu a zatvorte ho. Stlačte tlačidlo ON. Kávovar sa natlakuje a ohreje vodu. Akonáhle je handpresso pripravené, zapípa. Stačí už iba otočiť kávovar nad pripravenú šálku a odpojiť ho zo zapaľovača.

V prípade, že cestujete s deťmi, je viac ako pravdepodobné, že sa budú v aute nudiť. Aby sa medzi sebou z dlhej chvíle neškriepili a nenaťahovali, zabaľte im tablet. „Tablet môžete využiť na púšťanie rozprávok pre menšie deti, ale aj na vzdelávanie tých starších. Stačí ak doňho stiahnete náučné aplikácie,“ konštatuje Iva Pavlousková. Keď už budete v cieľovej destinácii a vaše ratolesti sa budú čľapkať vo vode, prečítate si na ňom knihu alebo aktuálne vydanie obľúbeného časopisu.  
 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode