DENDO DRIVE HOUSE OD MITSUBISHI MOTORS „ZAPOJTE SA DO ENERGETICKÉHO SYSTÉMU“

05.04.2019 12:58

Na pozadí kľúčových premien s dopadom na celý automobilový priemysel sa spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation chystá predstaviť ďalší stavebný blok svojej stratégie elektromobility - tentoraz so zameraním na reálne životné potreby svojich zákazníkov.

Po modeloch i-MiEV a Outlander PHEV (ďalšie budú nasledovať), riešeniach v oblasti infraštruktúry (kompatibilita so systémami V2X, palubné napájanie 1500 W / 230V, priame striedavé napájanie spotrebičov a príslušenstva, ...), prevádzkových systémov predajcov (v Japonsku špeciálne stanice "Dendo Drive" vyhradené pre elektromobily) teraz automobilka Mitsubishi Motors prepája vozidlá, domácnosti a energetickú sieť prostredníctvom uceleného riešenia "Dendo Drive House" (v skratke DDH), ktoré sa onedlho začne predávať bežným záujemcom.

Špička elektrického ľadovca

Automobilový priemysel prekonáva zásadné zmeny, ktoré sú dôsledkom troch zásadných faktorov: klimatických zmien, zmien v správaní zákazníkov a kolísajúcich cien energií a ďalších zdrojov.

 

Do budúcna tak celé odvetvie nemá inú možnosť než sa radikálne transformovať, čo vyžaduje revolučné zmeny v mentálnom postoji, technológiách a obchodných modeloch, pričom elektrifikované vozidlá sú v tomto prípade iba špičkou pomyselného ľadovca.

 

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) je samozrejme súčasťou tejto novej ambicióznej stratégie, avšak v niečom sa odlišuje...

 

... hoci je menšia než viacero jej konkurentov, výskumom a vývojom elektromobility sa zaoberá už od roku 1966, a tak je dnešný vývoj len prirodzeným dielikom dlhodobejšej stratégie tejto automobilky.

 

... oproti rôznym nafúknutým bublinám, ktorých sme mnohokrát svedkami, už MMC urobila dva odvážne praktické kroky: 1) uvedenie modelu i-MiEV v roku 2009 - prvého sériovo vyrábaného elektromobilu od mainstreamového výrobcu, resp. 2) uvedenie modelu Outlander PHEV v roku 2013, založeného na technológii elektromobilu a predstavujúceho prvý krok k rozvoju segmentu plug-in hybridných SUV, v ktorom je MMC od začiatku svetovým lídrom.

 

... a to natoľko, že pripravovaný modelový rad Mitsubishi bude zahŕňať elektrifikované hnacie ústrojenstvo s riešeniami určenými špeciálne pre každý automobilový segment a vozidlo.

 

... a čo je ešte dôležitejšie, MMC sa zaoberá celým pomyselným ľadovcom elektromobility - nielen jeho špičkou v podobe elektromobilov - keďže rozvíja komplexný energetický ekosystém, ktorého sú automobily len jednou z viacerých súčastí.

 

Ekosystém

Riešenie ekosystému Dendo* Drive House pre domácnosti a vozidlá, predstavené na autosalóne v Ženeve 2019, má slúžiť na výrobu, ukladanie a zdieľanie energie, kedy sa vozidlo stáva súčasťou energetickej infraštruktúry.

 

Riešenie DDH by malo byť uvedené do predaja v priebehu fiškálneho roka 2019, najskôr v Japonsku a Európe. Výhodou DDH je aplikácia poznatkov o spôsobe využívania a prevádzkovania elektromobilov v reálnom živote, získaných po celom svete od 190 tisíc majiteľov vozidiel Outlander PHEV a takisto z niekoľkých skúšobných projektov v oblasti riešení V2X a elektromobilov - čo v danom odvetví predstavuje kľúčovú prednosť.

 

*Skratky: DEN (elektrický) a DO (riadiť).

 

 

 

Ucelený systém DDH od Mitsubishi Motors, využívajúci kompatibilitu modelu Outlander PHEV s riešením V2X, zahŕňa elektromobil alebo plug-in hybrid, obojsmernú nabíjačku, fotovoltaické panely, domáci akumulátor a systém pre hospodárenie s energiami v domácnosti (HEMS). Navrhnutý je pre využitie v domácnostiach, avšak možno ho rozšíriť aj na komerčné alebo priemyselné prevádzky.

DDH v podobe uceleného riešenia sa bude ponúkať u predajcov Mitsubishi Motors - čo zákazníkom uľahčí objednávanie - a bude zahŕňať predaj, inštaláciu a údržbu* všetkých súčastí systému.

Nainštalované riešenie DDH umožní zákazníkom domáce nabíjanie vozidla s využitím (udržateľnej) slnečnej energie, rovnako tak ako využívanie elektriny z vlastného elektromobilu / plug-in hybridu pre potreby domácnosti.

Zákazníci si takto môžu znížiť náklady na palivo využívaním fotovoltaických panelov na výrobu elektriny počas dňa pri nabíjaní elektromobilu / plug-in hybridu a ukladaní do domácej batérie, zatiaľ čo v noci znížia náklady na spotrebovanú elektrinu používaním obojsmernej nabíjačky k dodávkam energie z elektromobilu / plug-in hybridu pre potreby domácnosti.

Súčasne tak môžu prispieť k rozvoju prostredia s nižšou uhlíkovou stopou využívaním energie produkovanej fotovoltaickými panelmi pre napájanie domácich spotrebičov alebo zabezpečenie energie na prevádzkovanie vlastného elektromobilu / plug-in hybridu od MMC.

* ... V niektorých krajinách a regiónoch je inštalácia a popredajná údržba zabezpečovaná externými dodávateľmi.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode