Ceny niektorých modelov ojazdených vozidiel na slovenskom trhu klesajú, môžu za to aj zľavy v autobazároch

08.08.2022 08:23

 

Medzi TOP 10 modelmi na slovenskom trhu výrazne zlacneli napríklad Škoda Superb a VW Passat

 

Slovenský sekundárny automobilový trh zaznamenal v júli tohto roka významnejší pokles cien niektorých ojazdených automobilov. Oproti mesiacu jún 2022 síce mediánová cena ojazdených automobilov neklesla a drží sa stále na 7 500 eurách, no aj napriek tomu šla cena pri viacerých modeloch dole. Strednú hodnotu ceny v uplynulom mesiaci ovplyvnili aj výrazné zľavy slovenských autobazárov. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

 

 

Naše predikcie cenovej stagnácie a prípadného poklesu cien ojazdených áut sa potvrdili. Na celkové hodnotenie je síce ešte skoro, pretože až so začiatkom druhej tohtoročnej hlavnej sezóny v septembri uvidíme, či išlo iba o výkyv spojený s letom a dovolenkami, alebo nastupujúci trend. Každopádne, klesajúce ceny modelov ojazdených vozidiel rozhodne prospejú. Domácnosti sú už tak silne zaťažené napríklad rastom nákladov na energie, palivá alebo potraviny a pokles cien vozidiel im uľahčí rozhodovanie, či svoj vozový park obmení,“ hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechna v Slovenskej republike.

Medzi TOP 10 modelmi na slovenskom trhu výrazne zlacnela napríklad Škoda Superb, kde medián ceny oproti minulému mesiacu klesol o 200 eur na 15 500 eur, taktiež o 200 eur klesla cena obľúbeného modelu Volkswagen Passat na momentálnych 7 800 eur a ďalšiu výraznú zľavu pocítil model BMW 3, kde mediánová cena bola v júni minulého roku na hodnote 6 200 eur a v tomto mesiaci klesla o 190 eur na aktuálnych 6010 eur.

Pri najžiadanejších škodovkách cena zostala viac-menej rovnaká. Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdeného vozidla na slovenskom trhu bola v júli Škoda Octavia s 3 400 ponúkanými kusmi zo všetkých generácií. Nasledovala Škoda Fabia (1 828 áut), tretie miesto obsadil Volkswagen Golf (1 784 áut). V prvej päťke sa umiestnili ešte Volkswagen Passat (1 681) a Škoda Superb (1 181). Stredná hodnota staroby v júli stúpla oproti júnovým 10,6 roka na súčasných 10,7 roka. Tachometer ponúkaných áut najčastejšie ukazoval aj medzimesačne vyššiu hodnotu, a to 170 000 km. Slovenský vozový park tak v poslednej dobe začal opäť starnúť a na trhu ponúkané vozidlá majú viac najazdené, než mávali v posledných rokoch. V ponuke bolo v júli 185 vozidiel s hybridným pohonom, čo je o niečo menej ako pred mesiacom a 78 čistých elektromobilov, medzimesačne o 18 menej. 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode