BMW i3 Spaghetti Car, ktoré vytvoril umelec Maurizio Cattelan, predané počas hviezdami nabitého gala večera nadácie Leonarda DiCapria

28.07.2017 11:04

Pri príležitosti štvrtého výročného gala večera Fourth Annual Saint-Tropez Gala, ktorý usporiadala nadácia Leonardo DiCaprio Foundation’s (LDF), sa spoločnosť BMW France rozhodla, že s potešením venuje do dobročinnej dražby vozidlo BMW i3. Dizajn vozidla vytvorili umelci Maurizio Cattelan a Pierpaolo Ferrari zo spoločnosti TOILETPAPER. Po napínavej dražbe získal jedinečné umelecké dielo a zároveň plne funkčný elektromobil za sumu 100 000 eur švajčiarsky zberateľ.

Hostiteľom gala večera bol prezident a zakladateľ nadácie LDF, americký herec Leonardo DiCaprio, výkonný riaditeľ Terry Tamminen a prezident pre celosvetové zbierky Milutin Gatsby, čestným hosťom bola parížska primátorka Anne Hidalgo. Hosťami večera boli aj monacké knieža Albert II., Cate Blanchett, Marion Cotillard, Philippe Cousteau, Penélope Cruz, Tom Hanks, Kate Hudson, Doutzen Kroes, Jared Leto, Tobey Maguire, Edward Norton, Emma Stone, Uma Thurman a Kate Winslet. Medzi prítomnými sa nachádzali aj Adrien Brody, Sean Penn, Taylor Hill, Iman Hamman a Gerard Butler. Medzinárodnú spoločnosť priamo na mieste zabavil svojim vystúpením americký umelec Lenny Kravitz. Špeciálnym prekvapivým vystúpením poctila túto významnú udalosť aj Madonna.

Vincent Salimon, výkonný riaditeľ BMW Group France, s potešením oznámil, že „náš príspevok k trvalo udržateľnému rozvoju a podpora súčasného umenia sa spája so spoluprácou s nadáciou Leonardo DiCaprio Foundation. BMW i3 Spaghetti Car vytvorili Maurizio Cattelan a Pierpaolo Ferrari na podnet BMW France a podujatia Rencontres d’Arles. BMW je partnerom podujatia už 8 rokov. Darovanie tohto jedinečného diela výročnému charitatívnemu gala večeru nadácie v Saint-Tropez opäť odráža našu firemnú kultúru: odvahu, inovácie, tvorbu v absolútnej slobode a v duchu trvalej udržateľnosti a zodpovednosti.”

Dražiteľ Simon de Pury a kurátorka Lisa Schiff zo spoločnosti SFA Advisory dohliadali na predaj desiatok originálnych diel, ktoré poskytli celosvetovo preslávení autori ako Jeff Koons, Tracey Emin, Urs Fischer, Paul McCarthy, Adrian Ghenie, Rudolf Stingel a aktuálny príjemca grantu BMW Art Journey Max Hooper Schneider.

Vďaka aukcii sa doteraz vyzbieralo 30 miliónov dolárov. Aukcia na podporu programov LDF pokračuje online na http://www.2017ldfauction.org/en.

 

The BMW i3 Spaghetti Car

Taliansky umelec Maurizio Cattelan (*1960) vytvoril pri príležitosti fotografického festivalu Rencontres d’Arles v roku 2016 BMW i3 (60 Ah), takzvanú „Jazdiacu skulptúru”. Na diele spolupracoval s fotografom Pierpaolom Ferrarim (*1971). Cattelan a Ferrari začali v roku 2009 vydávať dvojročnú obrázkovú publikáciu TOILETPAPER. Kolegovia z TOILETPAPER použili na exteriér vozidla BMW i3 svoj typický nezameniteľný detailný záber na špagety. Cattelan o svojom diele povedal: „Toto je jednoznačne najlepšie Spaghetti Car, aké som ochutnal! Všetky tie roky vylepšovania sa nakoniec vyplatili! Úplne úžasné!”

Maurizio Cattelan je považovaný za jedného z najdôležitejších umelcov súčasnosti. Vystavuje v najvýznamnejších múzeách sveta ako Museum of Modern Art, Centre Georges Pompidou či Guggenheim Museum v New Yorku. Jeho socha „Him” (2001) sa na aukcii v aukčnom dome Christie’s predala v roku 2016 za ohromných 17 miliónov dolárov. V tom istom roku inštaloval v toaletách Guggenheimovho múzea dielo „America”, ktorým je záchodová misa z 18-karátového zlata. Toaleta je bezplatne prístupná verejnosti. Cattelan je štvornásobný účastník benátskeho bienále.

Andy Warhol či Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg a Jeff Koons. BMW spolupracuje už takmer pol storočia s umelcami, ktorí vytvárajú diela do kolekcie Art Car. BMW i3 sa predstavilo v roku 2014 ako súčasť značky BMW i. Tá sa zameriava na vizionárske štúdie vozidiel a technológií, služby prepojenej mobility ako aj na nové vnímanie prémiovej triedy, ktorú definuje trvalá udržateľnosť. Spaghetti Car od TOILETPAPER je plne funkčným elektromobilom a zberateľ ho získal s certifikátom o pravosti. Podpísali ho spoločníci z TOILETPAPER (Maurizio Cattelan a Pierpaolo Ferrari) ako spoluautori tohto jedinečného umeleckého diela.

 

Fotografie z podujatia nájdete na: www.picdrop.de/gettyentertainment

(© Getty Images pre Leonardo DiCaprio Foundation)

 

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2016 celosvetový predaj v objeme približne 2,367 milióna predaných automobilov a 145 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 9,67 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 94,16 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2016 zamestnával po celom svete 124 729 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Group Slovakia

BMW Group Slovakia, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Group Slovakia ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Značka BMW i je charakteristická inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria. Servisná starostlivosť pre BMW i je poskytovaná v autorizovaných BMW i  servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI sú v Bratislave a v Košiciach.

Jeden autorizovaný, takzvaný Servis-only, servisný zástupca značky BMW je v Bratislave.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom sú v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline. 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode