BMW Group, Intel a Mobileye sa spojili, aby do roku 2021 priniesli na cesty plne autonómne vozidlá

06.07.2016 21:25

Spoločnosti spojili svoje sily, aby vytvorili samostatne autonómne automobily a preniesli do reality budúcnosť dopravy. Trojica popredných spoločností zo sveta automobilov, technológií, počítačov a umelej inteligencie spolupracuje na tom, aby do roku 2021 priniesla riešenie pre vysoko a plne autonómnu jazdu do sériovej výroby.

BMW Group, Intel a Mobileye spojili svoje sily, aby vytvorili samostatne autonómne automobily a preniesli do reality budúcnosť dopravy. Trojica popredných spoločností zo sveta automobilov, technológií, počítačov a umelej inteligencie spolupracuje na tom, aby do roku 2021 priniesla riešenie pre vysoko a plne autonómnu jazdu do sériovej výroby.

Budúcnosť s automatizovaným riadením je prísľubom lepšieho života pre ľudí aj spoločnosti. Cesta k tomuto cieľu je však veľmi zložitá a vyžaduje ucelené riešenia, integrujúce inteligentné systémy pre celú sieť, od zámkov na dverách až po dátové centrá. Doprava budúcnosti si bude vyžadovať množstvo nových technológií a kooperáciu medzi rôznymi partnermi, ktorých pripraví na využívanie nových možností.

BMW Group bude spolu so spoločnosťami Intel a Mobileye vyvíjať potrebné riešenia a inovatívne systémy pre vysoko a plne automatizovanú jazdu, ktorú plánuje uviesť na trh v roku 2021. Základným bodom pre BMW Group na poli autonómnej jazdy je model BMW iNEXT, ktorý bude schopný autonómnej jazdy nielen na diaľnici, ale aj v mestských aglomeráciách.

Spoločnosti BMW Group, Intel a Mobileye sú presvedčené, že technológie pre automatizovanú jazdu zaistia väčšiu bezpečnosť aj jednoduchšie cestovanie. Cieľom tejto spolupráce je vývoj technológií pre budúcnosť, ktoré vodičom umožnia nielen zložiť ruky z volantu, ale tiež prestať sledovať cestu pred vozidlom (úroveň 3) a prestať myslieť na riadenie a jazdu (úroveň 4). Prostredie vo vnútri vozidla sa tak bude dať využiť na odpočinok alebo prácu. Táto úroveň autonómneho riadenia a jej technológie umožnia dosiahnuť vrcholnú úroveň číslo 5, pri ktorej nebude musieť v automobile sedieť človek. Práve tento stav, plánovaný na rok 2021, umožní vytvoriť flotilu automaticky jazdiacich automobilov, a tým aj úplne nové obchodné modely v prepojenom mobilnom svete.

Začiatkom júla 2016 sa zástupcovia všetkých spoločností zišli v mníchovskej centrále BMW Group, aby predstavili svoju stratégiu vytvorenia priemyselného štandardu zloženého z otvorenej platformy pre autonómne riadenie. Spoločná platforma bude navrhnutá pre úrovne autonómnej jazdy od 3 do 5 a bude otvorená pre rôznych výrobcov automobilov a ďalšie spoločnosti rôznych odvetví, ktoré budú môcť využívať skúsenosti z automatických strojov schopných automaticky sa učiť.

Spoločnosti sa dohodli na postupe vývoja systémov pre plne autonómne vozidlá využívajúce spoločnú základnú architektúru. V blízkom časovom horizonte predstavia testovaciu jazdu prototypu vybaveného systémom vysoko autonómnej jazdy HAD (Highly Automated Driving). V roku 2017 sa táto platforma rozšíri do celej flotily testovacích automobilov.

„V súčasnosti zaznamenávame významný míľnik pre automobilový priemysel, ktorý vstupuje do sveta úplne novo poňatého spôsobu dopravy. Mobileye spoločne s BMW Group a spoločnosťou Intel vytvárajú základ pre technológie dopravy budúcnosti, ktoré v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov prinesú plne autonómnu jazdu,“ hovorí  spoluzakladateľ spoločnosti Mobileye, jej riaditeľ a CTO Amnon Shashua.

„Spoločnosť Mobileye je hrdá na to, že sa so svojimi skúsenosťami v oblasti senzorov, lokalizácie a správania vodiča môže podieľať na tejto spolupráci pre plne autonómne riadenie. Proces snímania priestoru pred vozidlom založený na analýze obrazu jednej kamery sa rozšíri o najnovšie riešenie Mobileye EyeQÒ5, implementované priamo do jednej čipovej súpravy. Spoločný vývoj rozpoznávacích algoritmov bude mať na starosti počítačová platforma Intel. Súčasne s tým bude mať na starosti presnú lokalizáciu a tvorbu obrazu jazdnej situácie v reálnom čase technológia Mobileye Road Experience Management (REM), ktorá je nevyhnutným predpokladom plne autonómnej jazdy.“

Intel do spolupráce prináša rozsiahle portfólio technológií, ktoré poháňajú a prepájajú miliardy inteligentných zariadení vrátane automobilov. Aby Intel dokázal zvládnuť komplexnosť, ktorú si vyžadujú autonómne automobily v mestskom prostredí, disponuje výpočtovým výkonom 100 teraflopov bez toho, aby došlo k prepísaniu kódu.

„Vysoko automatizované automobily a všetko, čo s nimi súvisí, si budú vyžadovať výkonné a spoľahlivé elektronické mozgy, ktoré im dodajú potrebnú inteligenciu na jazdu v mestskom prostredí a na predchádzanie nehodám,“ hovorí  výkonný riaditeľ spoločnosti Intel Brian Krzanich. „Toto partnerstvo medzi BMW Group, Intel a Mobileye pomôže rýchlo stelesniť našu víziu a nanovo definovať zážitky z jazdy automobilom. Táto spolupráca je navrhnutá komplexne a počíta s veľkým množstvom výpočtovej sily v automobiloch aj cloudoch, s konektivitou, bezpečnosťou a zabezpečením, ako aj so schopnosťou strojov učiť sa. Vďaka tomu budeme pripravení poskytnúť komplexné riešenia od A po Z.“

V rámci stratégie Number ONE > NEXT vyvinula BMW Group základné premisy na to, aby zostala vedúcou spoločnosťou v oblasti prémiovej individuálnej mobility. Tento prístup sa stane realitou v roku 2021 vo vozidle BMW iNEXT, ktoré prinesie novú éru dopravy.

„V BMW Group sme sa vždy snažili byť vedúcou spoločnosťou v oblasti inovácií. Toto partnerstvo posilňuje našu stratégiu Number ONE > NEXT a pomáha vytvárať reálny obraz individuálnej dopravy budúcnosti,“ vysvetľuje  Harald Krüger, riaditeľ a predseda predstavenstva BMW AG. „Po našej investícii do tvorby detailných mapových podkladov HERE je spolupráca spoločností Intel, Mobileye a BMW Group ďalším rozhodujúcim stavebným prvkom pri vývoji plne autonómnych vozidiel. Niektoré z našich pokrokových riešení sme už predstavili na našich koncepčných vozidlách VISION NEXT 100. S týmto výrazným technologickým pokrokom ponúkneme našim zákazníkom úplne novú podobu radosti z jazdy, ktorá sa opiera o nové koncepty individuálnej prémiovej mobility.“

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode