Bezpečnejšie na slovenských cestách? Bezplatný tréning zvládania krízových situácií za volantom absolvovalo za rok takmer 500 vodičov

13.08.2018 14:00

Projekt zastúpenia značky Ford na Slovensku zameraný na zníženie nehodovosti na cestách a šírenie povedomia o bezpečnosti za volantom má za sebou už tretiu úspešnú sériu. Viac ako stovka mladých vodičov si pod dohľadom inštruktorov vyskúšala prvý augustový týždeň v Centre bezpečnej jazdy simuláciu rôznych krízových situácií, ktoré môžu pri jazde nastať. Medzi nimi boli aj známi slovenskí youtuberi Gogo a Lucypug, ktorí sú ambasádormi projektu a rovnako patria do skupiny mladých vodičov.

Cieľom akcie Jazdím Ford Pre Život je zlepšiť bezpečnosť na cestách a povedomie o nej. Podľa štatistík sú najrizikovejšou skupinou na cestách mladí vodiči, ktorí majú vodičský preukaz menej ako 5 rokov. Štatistiky* z roku 2017 v porovnaní s rokom 2016 však zobrazujú mierny pokles dopravných nehôd v tejto najrizikovejšej skupine z 2497 na 2339, pričom počet usmrtených v danej kategórii sa znížil zo 63 na 51.

 

Psychologické štúdie hovoria, že ak si mladí vodiči danú situáciu nezažijú, tak to nepochopia a riziko neberú vážne. Najlepšou školou pre neskúsených vodičov je nasimulovanie rizikovej situácie, kde si problém uvedomia a naučia sa ho riešiť. Viac ako stovka mladých vodičov si tak mala možnosť vyskúšať napríklad správanie auta na klzkej vozovke alebo simulátor prevrátenia vozidla, ktorý sa celkovo pretočil viac ako 500-krát. Súčasťou programu bolo aj školenie o poskytnutí prvej pomoci, ktoré zastrešil Slovenský Červený kríž.

 

Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou kampane so super myšlienkou. Vodičák mám už pár rokov a sama som sa hlavne cez zimné mesiace dostala na ceste do nepríjemnej situácie, počas ktorej mi nebolo všetko jedno“ hovorí youtuberka Lucy Pug.

 

Myslím si, že takýto kurz by mal absolvovať každý jeden vodič. Minimálne vodič začiatočník, ako som ja. Na šoférovaní je paradoxne podľa mňa najľahšie riadenie vozidla. Najťažšie predvídanie a zodpovednosť nielen za seba, ale aj za druhých. Ďakujeme za užitočný a parádny deň, počas ktorého sme sa veľa naučili o bezpečnej jazde.“ hovorí účastnícka akcie Simona Škodová.

 

Projekt Jazdím Ford Pre Život pomohol za rok priamo preškoliť 481 vodičov a ďalšie státisíce vodičov informovať o dôležitosti absolvovania takéhoto kurzu. Preto veríme, že je na cestách o čosi bezpečnejšie.

 

Veľmi nás tešia výsledky, ktoré hovoria o znížení nehodovosti na cestách. Verím, že my v spoločnosti Ford sme k tomu aspoň čiastočne prispeli. Naším dlhodobým zámerom je prispievať k podpore bezpečnosti na cestách. Projekt hodnotíme veľmi pozitívne a plánujeme v ňom naďalej pokračovať,“ povedal Ján Hnat, marketingový manažér Summit Motors Slovakia, importéra značky Ford na Slovensku.

 

Partneri, vďaka ktorým sa projekt mohol uskutočniť a pre účastníkov bol bezplatný: Centrum bezpečnej jazdy, BECEPSlovenský Červený kríž, Neovízia, a XBOX

 

Viac informácií o projekte: http://jazdimfordprezivot.sk/

 

*Štatistiky: Zdroj BECEP.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode