Akú veľkosť zmäkčovača zvoliť pre Váš rodinný dom?

                V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať, že sa s takýmito zariadeniami na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo. Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné, ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch. Najčastejšie sú hlavné uzávery iba v malých dvierkach v stene, ktoré treba zväčšovať, alebo je ventil na uzatvorenie vody v šachte. Stretli sme sa už aj stým, že ventil bol zamurovaný v podlahe. Keď už nájdeme hlavný ventil, tak je tak nešťastne umiestnený, že často nie je možná inštalácia a keď, tak musíme rozvody vody previesť cez stenu do garáže, špajzy, pivnice, šatníku. Potom  nastáva druhý problém a to prívod elektriky, bežná zásuvka . A zlatý klinec je riešenie odpadu, aby sa mohol zmäkčovač regenerovať .

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu zmäkčovača vody, tak je potrebné nájsť centrálny prívod do domu. Najlepšie je miesto priamo v dome  alebo v pivnici, niekde kde nemrzne a je dobrý prístup ku zmäkčovaču, aby ste vedeli pohodlne dopĺňať soľ. Veľa klientov sa snaží inštalovať zmäkčovače vody do vodovodnej šachty mimo domu, čo nie je dobré riešenie. Pretože je tam vysoká vlhkosť, zateká tam často voda, je tam zlý prístup. A hlavne nie je tam možnosť napojenia na odpad vody .

K inštalácii kabinetného zmäkčovača vody je potrebné miesto o rozmeroch približne 45 cm šírka , 50 -60 cm hĺbka . Výška kabinetných zmäkčovačov vody je najčastejšie od 100 do 120 cm.

Kabinetný znamená , že zmäkčovač je komplet v plastovej skrinke , na vrchu má elektronický displej , ktorý ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie . Regenerácia je automatický proces, kedy sa  čistí živica zmäkčovača slaným roztokom vody , ktorý si zmäkčovač urobí sám . Zmäkčovače sú úplne automatické a od obsluhy potrebujú iba priebežné dosýpanie soli.

Tak aký zmäkčovač je vhodný pre Váš rodinný dom ?

Najčastejšie a najlepšie riešenie je zmäkčovač s obsahom živice 30L. Inštalujeme ho asi do 95 % domácností. Táto veľkosť postačuje ako pre trojčlennú, tak aj pre päť člennú rodinu. Nie je problém ani v prípade, že máte návštevu, alebo Vás je doma dočasne viac osôb. Podľa tvrdosti vašej vody sa dá optimálne nastaviť cyklus regenerácie cca. asi po 2,5 – 3 m3 pretečenej vody.

Čo je teda k inštalácii zmäkčovača potrebné :

  • Miesto kde je centrálny prívod vody do domu. Najlepšie technická miestnosť, garáž, pivnica, kúpeľňa . Niekde kde nemrzne, je sucho a dobrý prístup na dosýpanie soli.
  • Musí tam byť el. zásuvka . Zmäkčovač má svoj adaptér a má veľmi malú spotrebu el. energie . Iba 12 V.
  • A hlavne tam potrebujeme pripojenie na odpad, aby sa mohol zmäkčovač vody regenerovať . Postačuje sifón , poprípade iba trubka na odpad , gulička na zemi .

 

Naše odporúčanie :

Ak náhodou nemáte mechanický predfilter na centrálnom prívode vody , tak ho odporúčame inštalovať pred zmäkčovač, aby sa uchránil pred sedimentom . Takto budú ochránené   aj vaše rozvody vody, batérie, práčky, umývačky a pod. Odporúčame  mechanický filter s účinnosťou aspoň 25 mikrónov .

Ďalej je potrebné skontrolovať aký máte tlak vody, dôležité je aby  nepresiahol viac ako 6 bar. Hlavne sa to týka klientov čo majú vlastné čerpadlá zo studne a nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla. Stretli sme sa aj s prípadmi, kedy mali rodinné domy viac ako 8 bar. Vtedy  bolo nutné inštalovať regulátor tlaku . Vysoký tlak môže časom poškodiť časti zmäkčovača , mechanický predfilter, ako aj komplet spotrebiče pripojené na rozvody vody.   

Ak je to možné,  požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie, kde sa viete na mieste poradiť s odborníkom , ktorý má skúsenosti a spoločne nájdete miesto, kde je najlepšie umiestniť úpravu vody pre Váš rodinný dom.