10 dôležitých rád ako jazdiť bezpečne na jeseň

16.10.2014 14:14

Nezabudnite, že v jesennom období treba mať na aute:

kvalitné pneumatiky s dobrým dezénom a správnym hustením ešte nestačí. Treba mať správne nastavené a stretávacie svetlá, a mať dokonca aj funkčné stierače...

1. Ak začína pršať, tak spomaľte, hlavne ak je suchá vozovka, pretože začínajúcim dažďom sa cesta stave šmykľavá.  

Pre letné pneumatiky je to takmer ako pri námraze v zime! Prečo? Zmiešaním vody s prachom na asfalte vznikne mazľavý povrch. To platí približne prvých 10-15 minút dažďa, keď už prší dlho, situácia sa podstatne zlepší, lebo voda povrch spláchne .

2. Skontrolujte filter vetrania.

Nech nie je zanesený. Inak hrozí rosenie okien a zlá viditeľnosť. Klimatizácia je skvelá vec nielen pre leto a horúčavy, ale aj na jeseň. Ak funguje správne, orosovanie okien je prakticky nemožné. Niekedy stačí len vybrať a vyčistiť filter, napríklad od zachyteného lístia.

3. Nebojte sa brzdiť naplno!

Prakticky skoro všetky autá dnes majú ABS. Ak treba prudko brzdiť, neváhajte, nebojte sa a dupnite na brzdu (so stlačenou spojkou pre manuálne prevodovky). Aj keď nie je auto všetkými štyrmi kolesami na rovnakom povrchu, nie je dôvod na obavy. O všetko sa postará elektronika. Ak ste doposiaľ ABS na suchom/mokrom povrchu ešte neaktivovali, určite si to vyskúšajte. V aute by mali byť všetci pripútaní kvôli bezpečnosti. (tí, čo ABS nemajú, mali by si nacvičiť hranicu brzdenia na voľnej ploche...)

4. V hmle znížte rýchlosť

a kontrolujte ju na rýchlomeri. Niektorí ľudia podvedome zrýchľujú. Hmla vytvára optickú ilúziu, že idete pomaly a preto začnú pridávať. Práve naopak, keď dobre nevidno, choďte pomalšie.

5. V daždi a hmle zapnite skutočné stretávacie svetlá.

Nestačí len denné svietenie, najmä ak vaše auto nesvieti pritom aj vzadu. Mnoho moderných áut má denné svietenie vyriešené len zapnutými prednými svetlami, no vzadu je úplna tma. Aj keď sa vám zdá, že bez svetiel vidíte lepšie, je dôležité, aby vás videli aj ostatní. Nepoužívajte diaľkové svetlá, všetko zhoršujú.

6. Hmlovky používajte iba ak je to nevyhnutné.

Predné hmlovky, viditeľnosť v rýchlostiach nad 50 km/h nezlepšia, lebo nedosvietia tam, kam sa má vodič pozerať vo vyšších rýchlostiach. Zbytočne zapnutými zadnými zasa dokážete poriadne otravovať tých za vami. Nenechávajte ich svietiť potom, ako už nie sú dôvody na ich zapnutie. Ak nie ste v kolóne poslední, vypnite ich tiež. Ani v hmle nepoužívajte diaľkové svetlá, zhoršujú viditeľnosť. Silné svetlo sa totiž odráža a urobí pred vami nepriehľadnú „stenu.“

7. Jazdite s odstupom.

Mnohí majú tendenciu „zavesiť“ sa v hmle alebo v daždivej noci za auto pred nimi. To je veľmi zlé. Veď čo, ak auto pred vami zíde z vozovky? Čo, ak narazí do stojaceho auta pred ním? Čo ak vodič nezvládne riadenie a dostane šmyk, alebo len prudko zabrzdí? V zhoršených poveternostných podmienkach si udržujte minimálny odstup vo vzdialenosti, ktorú prejdete za 3 - 4 sekundy.

8. Ak zastavíte v hustej hmle mimo cesty.

Mnoho vodičov sa rozhodne nepokračovať v jazde v hustej hmle. To je v poriadku, ak to neurobíte uprostred cesty ktorou ste šli. Snažte sa zastaviť nielen na krajnici, ale celkom mimo cesty na bezpečnom mieste (parkovisko, odpočívadlo, bočná cesta...). Keď situácia prinútila na danom mieste zastaviť vás, je veľmi pravdepodobné, že podobne sa bude správať aj ďalší vodič. Vytvorte preto bezpečný priestor.

9. Dajte si pozor na zhnité lístie/blato na kraji cesty.

Sú mimoriadne šmykľavé a auto na nich nedrží stopu. Ak už na nich treba brzdiť, neváhajte a tlačte pedál brzdy do podlahy. O ostatné sa postará systém ABS. Ak vlastníte staršie auto a ABS v ňom nemáte, držte sa najdôležitejšej, desiatej rady, ktorá vlastne platí vo všetkých prípadoch.

10. Ponáhľajte sa vždy pomalšie a venujte sa jazde!

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode