Sympaťák

30.03.2011 13:41

 Už po niekoľkých skúšobných jazdách Dustera nás napadlo, že je to „príjemný sympaťák“. Ani vo sne by nás nenapadlo, že v Dacii vznikne také príjemné suvečko. Pohľad na karosériu vyšle rýchly impulz  každému okoloidúcemu v cestnej premávke, že do rodiny Dacie pribudol nový dôležitý člen. Duster nás bude v prvom rade šokovať najmä prijateľnou cenou, čo je pre zákazníka asi to najdôležitejšie. 

 

Štvorkolka  

Duster sa síce vyrába v Rumunsku, ale motor aj iné diely sú od Renaultu. O pohon všetkých štyroch kolies sa postaral Nissan. 

Výrobcovia rátali najmä s tým, že Duster bude jazdiť v teréne a navrhli mu vyšší podvozok a dali pohon na všetky štyri kolesá. Budeme si môcťvybrať, pretože Dacia bude mať v ponuke Dustery aj ako „dvojkolky“, čiže s pohonom jednej nápravy. 

 

Ponuka motorov

Duster sa svojimi jazdnými vlastnosťami nedal ani v meste zahanbiť. Jazdilo sa s ním pohodlne a nevadila mu vôbec „kvalita“ našich ciest. Dosťsilná karoséria nám dávala pri rôznych prejazdoch istotu stability a bezpečnosti. Slušná spotreba pri dieselovom motore 1,5 dCi a celkové jazdné vlastnosti boli viac než uspokojivé. 

 

Duster ponúka tri druhy motorov:  - benzínový 1,6/110kW a dva dieselové 1,5 dCi/ 85-105kW. 

 

Priestranný interiér

Interiér je priestranný a praktický. A čo sa týka vnútorného dizajnu, nezaprie v sebe podobnosť predchádzajúcich modelov. Jednoduchá palubovka, plasty, ktoré môžeme vidieť aj v menšom „Sandere“ síce nie je to, na čo sme vo väčších autách zvyknutí, ale pri pridaní rôznych doplnkov by sa už cena podstatne zvýšila. Priestor vpredu aj vzadu je vyhovujúci a dostatočne veľký je aj kufor hlavne sklopením zadných sedadiel.

Ak dávame proti sebe plusy a mínusy, tak určite vyhrávajú plusy. Jednoduchú prístrojovú dosku predbehne sympatická karoséria. Bubnové brzdy prevalcuje slušný motor a veľmi dobré jazdné vlastnosti. K tomu pridáme veľký batožinový priestor, pohon všetkých kolies ak si to všetko podčiarkneme a zrátame, tak nám vychádza:

„za málo peňazí nám hrá veľmi príjemná melódia v podaní sympaťáka  Dustera."

 

 

 

Dacia Duster 1,5 dCi 4x4 Exception


Objem motora (cm3)                     1 461
Výkon (kW/k)                                81/110
Krútiaci moment (Nm)                    240
Max. rýchlosť (km/h)                      168
Zrýchlenie 0 – 100 km (s)               12,5
Kombinovaná spotreba (l/100 km)    5,6

 

Cena zakladnej verzie od  €         9 990

Cena testovanej verzie   €         16 390

 

Autor: Milan Kukumberg

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode