Mám rád priestranné a variabilné autá...

09.07.2022 12:31

Umelecký klampiar Marek Vostál robí krásne umelecké práce po celom Slovensku, ale aj v zahraničí, Dokonca jeho medené misky a iné predmety mohli vidieť vo filme Gladiátor a Robin Hood, ale aj v rozprávke Dračie srdce. Precestoval veľa krajín a porozprával ako vidí vodičov svojimi očami, kde sú tolerantní, ale aj arogantní. Vyskúšal si novú Daciu Jogger ajeho dojmy si môžete pozrieť vo videách

 

Umelecké klampiarstvo si zdedil po otcovi a tvoj syn po tebe. Čo to vlastne znamená a čo ste také zaujímavé robili nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí?

 

Umelecké klampiarstvo je ručné spracovanie kovov, kovotepectvo. Robili sme Aponyiho palác, radnicu, čitáreň u Červeného raka v Bratislave, kúpele v Turčianských Tepliciach, či rôzne ornamentálne klampiarske práce na strechách. Na vysokých budovách sme istení lanom, máme dvojité až trojité istenie. Robil som rôzne predmety ako sú lampáše a medené misky do rozprávky Dračie srdce, Gladiátor ale aj do filmu Robin Hood s Kevinom Kostnerom, kde som pracoval na katapulte pre kaskadérov. Zbojníkov sme vystreľovali cez katapult do centra diania, na hrad za krásnou princeznou Marion. 

Na vojenskej základnej službe si bol pilot a zabezpečovali ste lietadlá po technickej stránke, ale na cestách si jazdil škodovkou, keďže v dobe socializmu bola najviac preferovaná a v autoškole asi tiež?

 

Je to tak, v roku 1983 som robil autoškolu na Škode 105 v rozkopanej Bratislave, ale bolą to dobrá škola. Potom som si na pôžičku kúpil, ako inak škodovku 120. S rodinkou sme s ňou chodili na dovolenky väčšinou na Slovensku. Sem tam sa to na tých kopcoch prehrialo, ale opravili sme to na kolene. Keďže som klampiar, tak som si vedel na aute opraviť naozaj všetko.

Nejaká tá pokuta sa pritrafila za tvoj šoférsky život?

 

Pokutu som dostal za zlé parkovanie pod Hradom, pretože som jedným kolesom stál na trávniku, kde som vral nemal. Išiel som z pracovného stretnutia a ako som sa vracal k autu, tak som zbadał lístok za stieračom a už som tušil, čo to bude.  Samozrejme som bol informovaný, že pokuta mi príde poštou a tak aj bolo. Občas, ma policajti zastavia v rámci bežnej kontroly, ale vždy mám všetko v poriadku. 

Je podľa teba parkovanie v Bratislave dobre nastavené?

 

Parkovanie je veľmi zle vyriešené, pretože ľudia, ktorí aj keď, majú rezidenčnú kartu, tak musia hľadať parkovanie a nie vždy zaparkujú. Myslím si, že je to len o peniazoch, ale služby nie sú na takej úrovni, aby ľudia boli spokojní. Ľudia platia a nevedia za čo, pretože nemajú istotu, že naozaj to parkovacie miesto nájdu. Ja sa snažím parkovať vždynna platenom parkovisku, pretože nechcem riskovať, že mi dajú papuču alebo odtiahnu auto, čo by bolo oveľa drahšie. 

 

Viem, že ste dodávali ozdobné vikiére do Bethovenovho domu na Mariahilfestrase, tak asi vieš posúdiť rozdiel v systéme parkovania u nás a vo Viedni?

 

Parkovanie v centre Viedne je veľmi drahé, pretože štyri eurá na polhodinu je naozaj luxus, a hodina potom vyjde na osem eur, čo je ozaj drahé, ale Bratislava už nemá ďaleko od toho. Inak Bethovenov dom je nádherná baroková budova, ktorú odporúčam vidieť každému návštevníkovi, ak zavíta do Viedne. 

 

Prejazdil si Rakúsko, Nemecko i u našich susedov v Čechách si mal veľa práce. Kde sa ti najviac páčia vodiči ako jazdia?

 

Najlepší vodiči sú v Poľsku a to platí aj o vidieku. Sú to veľmi ohľaduplní a tolerantní vodiči, s akými inde v Európe som sa nestretol. Viem, že všetci nadávajú na poľských kamionistov, čo je aj pravda, že sa správajú ako páni ciest, ale obyčajní vodiči v ich krajine sú veľmi ústretoví a máme sa od nich čo učiť, ako sa správať na cestách voči ostatným vodičom a chodcom. Najhorší vodiči sú asi vo Viedni! Brzda, plyn, vyblikávanie a keď vidia našu špézetku sú veľakrát arogantní.

 

Text, foto a video: Alena Chorvátová

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode